Historie

Městské divadlo Varnsdorf zahájilo svou činnost přesídlením profesionálního hereckého souboru z Nového Boru do Varnsdorfu v roce 1952. Zprvu hrálo v sále Rudého domu (dnešní budova před přestavbou) pod názvem Severočeské divadlo v Liberci - scéna Varnsdorf. V sezóně 1953/54 byl podán návrh na přebudování Rudého domu ve stálé divadlo a soubor začal vystupovat na upravené scéně kina Svět. 11. března 1955 došlo k požáru kina Svět a varnsdorfské divadlo ztratilo zázemí stálé budovy. Rozšířilo proto zájezdovou oblast a zároveň byly urychleny práce na přestavbě Rudého domu.

23. srpna 1956 bylo Smetanovou Hubičkou slavnostně otevřeno nové divadlo ve Varnsdorfu. V následujících letech zde působil profesionální soubor pod názvem Městské oblastní divadlo Varnsdorf. Prošla jím celá řada výrazných hereckých osobností (např. pozdější dlouholetý prezident herecké asociace Jan Teplý). Sezóna 1962/63 byla poslední, kdy při našem divadle pracoval profesionální herecký soubor.

30. června 1963 zaniklo Městské oblastní divadlo Varnsdorf a v září tohoto roku zahájilo činnost v podobě stálé scény bez vlastního souboru. Prvním ředitelem stálé scény se stal Milan Drahorád a na jevišti našeho divadla hostovaly soubory předních českých scén.

V letech 1975 - 1977 došlo v budově divadla k zásadní rekonstrukci jevištní technologie, hlediště i hereckého zázemí.

V současnosti je varnsdorfská scéna jediným kamenným divadlem v celém regionu Šluknovska. Nabízí kulturní služby obyvatelům oblasti od Chřibské po Jiříkov, Rumburk, Krásnou Lípu, Šluknov až po Dolní Poustevnu. Na představení abonentních skupin sváží speciální svozové autobusy návštěvníky z celé výše popsané oblasti.

Nabídka divadla zahrnuje široké spektrum programů divadelních, hudebních, zábavných, dětských a naučných i organizaci mimodivadelních aktivit a městských akcí pro děti i dospělé.