TOMÁŠ CÍSAŘOVSKÝ
Lesy se mění v krajinu popela a písku, krajina se mění ve vzpomínku. Čas se protahuje mezi tím, co bylo, a tím, co přijde, stejně jako barva na plátně, která hledá svůj tvar. Výstava Písek a Popel, konaná v Městském divadle Varnsdorf, je rozhovorem s důvěrně známým místem.
Tomáš Císařovský, mistr vyprávění v barvách, se ve své tvorbě dlouhodobě věnuje paměti – té, která v nás žije jako příběh, i té, která se otiskuje do tváře země. Jeho malby nesou ozvuky historie i osobní zkušenosti, propojují tradici s naléhavým dotazováním současnosti. Olej, akvarel, vrstvy barev jako vrstvy času – v jeho rukou se malba stává kronikou i vizí, dialogem mezi minulými obrazy a těmi, které teprve vzniknou.
Doubice, umělcovo útočiště na pomezí Českého Švýcarska a Lužických hor, je místem, proměněné krajiny, která se otiskla nejen do jeho vnímání světa, ale i do malířského rukopisu. V obrazech Cisařovského se střetává pevnost i rozplynutí, konkrétnost i sen. Písek a popel jsou symboly krajiny, která žila, shořela a znovu dýchá. Jsou symbolem paměti, která se s každým dotykem času proměňuje, ale neztrácí. Malba se v této výstavě stává ekvivalentem existence samotné – křehké, pomíjivé, ale přesto stále trvající.
Císařovský přivádí diváka do světa, kde je popel možností nového zrození. Kde ticho krajiny vypráví víc než slova.